Den komplette liste over psykiatere med forstand på diagnosen ADHD

Skrevet af ADHD Coach Anders Rønnau den 11. juni, 2009

Dette er den hidtil mest komplette liste over de psykiatere i Danmark, der har en særlig forståelse for eller indsigt i diagnosen ADHD.

Jeg har tidligere skrevet et indlæg om, hvordan du kan finde en psykiater i din kommune. Ad den vej kan du finde alle de psykiatere, der er til rådighed i din kommune og omegn, og det er jo ikke det samme som at psykiateren har forstand på diagnosen ADHD.

Igennem mit arbejde som ADHD Coach ser jeg mange klienter, der har været igennem udredning og enten har fået diagnosen ADHD eller selv oplever at de har den samme slags problemer, og derfor gerne vil have hjælp til at komme over dem.

Jeg hører under samtalerne også anbefalinger af gode psykiatere, psykiatere der forstår at lytte og at møde folk der har det svært. Og psykiatere der kan finde ud af at tage dig som klient seriøst, behandle dig professionelt, – og vigtigst af alt – forholde sig til eventuel medicinering på en konstruktiv måde, der tager højde for dig som menneske og individ.

I kommentarerne nedenfor må du meget gerne anbefale yderligere psykiatere, hvis du har flere, der burde være på listen.

Nu er det sådan, at når jeg skriver en liste her, så vil der være folk derude, der har haft gode og dårlige oplevelser med de forskellige psykiatere. Kommentarerne er ikke til kritik af den enkelte psykiater. Hvis du har haft en dårlig oplevelse med en psykiater, og vil anbefale mig at tage vedkommende af listen igen, så send mig en mail, og så vil jeg løbende revidere listen efter hvad folks input er.

Listen, som jeg indtil videre har samlet, er som følger:
(listet geografisk med start i Nordjylland og slut i København)

Hans Henrik Wernlund, Hjørring

Bjarne Nielsen, Ålborg

Tina Heltborg Jacobsen, Skørping

Armand Felix, Haderup/Viborg

Arne Mejlhede, Hobro

Torben Arngrim, Århus

Mogens Brødsgaard, Århus

Ulla Lægaard, Horsens

Christen Bang-Madsen, Horsens

Helle Lisle, Fredericia

Tomas Toft, Odense

Ole Bjørn Skausig, Kalundborg

Ingrid Sindø, Sorø

Boris Velander, Nykøbing Falster

Ane-Marie Erenbjerg, Holbæk

Henrik Veimer Jensen, Roskilde

Jette LaBianca, Lyngby

Anne-Mette Bruun Svendsen, Lyngby

Eline Levin, Lyngby

Ejnar Bundgaard Larsen, Søborg

Søren Hertz, Hillerød

Kirsten Behnke, Frederiksberg

Marianne Breds Geoffroy, Frederiksberg

Mogens Undén, Frederiksberg

Klaus Martiny, Frederiksberg

Staffan Røijen, Vesterbro, København

Listen er formentlig ikke komplet, så send mig en mail, hvis du har haft en god oplevelse og fået god hjælp hos en psykiater, der ved noget om diagnosen ADHD.

Du kan også overveje om du har brug for en ADHD Coach til at hjælpe dig med dine eller dit barns problemer. Du kan finde listen over ADHD Coaches i Danmark her.

Mvh. Anders Rønnau
www.adhd-coach.com

Gå til forsiden af Alt Om ADHD og få det store overblik.
Hvis du vil have fremtidige indlæg sendt til din indbakke, så klik hér og få Alt Om ADHD på mail.
Tryk her for at dele denne artikel med dine venner på Facebook:
[Facebook]

6 kommentarer til “Den komplette liste over psykiatere med forstand på diagnosen ADHD”

  1. Charlotte M Larsen den 23. november, 2011 03:44

    Jeg vil gerne anbefale Niels Jørgen Boesen i Odense. Han er kompetent og faglig dygtig. Han underligger sige på ingen måde “systemet”. Han har empati for det enkelte menneske og hjælper forældrene og det unge menneske, med det der er ham muligt.

  2. Anders Rønnau den 23. november, 2011 11:43

    Hej Charlotte
    Tak igen. Jeg har Niels Jørgen på min bruttoliste, så han kommer med i næste opdatering af listen ovenfor.
    Mvh. Anders.

  3. ann den 20. januar, 2012 11:08

    Jeg vil også sige god for niels jørgen, min søn har gået hos ham de sidste 3 år, han er super dygtig. Det tog ham også kun et mødeed familien før han også kunne fortælle jeg også havde Adhd, så faldt mine brikker endelig på plads.. min søn har haft meget glæde af ham, han har også hjulpet med at få kommunen til at forstå min søn ikke kun havde Adhd men også brug for hjælp..
    Ann

  4. linda Højlund den 26. januar, 2012 09:04

    Hej jeg vil også sige rigtig god for Niels jørgen Boesen . Jeg har 3 børn der går ved ham og jeg vil sige efter de er kommet i behandling er de virklig blevet dygtig i skolen… Nu kan de tænke klart og de har fået helt ro i deres hoveder …
    Det er bare så dejligt…
    Venlig hilsen
    Linda Højlund

  5. Charlotte Pedersen den 31. januar, 2012 11:49

    Jeg vil også gerne tilslutte mig Niels Jørgen Boesen. Vi kommer jævnligt med vores søn, som udover sin ADHD og slogs med OCD (tvangstanker og handlinger), samt mentalretardering. Han har virkelig hjulpet vores lille familie på rette spor, så vores søn har en tålelig hverdag, og brænder det på, så ved vi hvor vi kan hente hjælp

  6. Linda Bramson den 1. februar, 2012 11:37

    Jeg kan varmt anbefale Niels Jørgen Boesen. Han er yderst faglig kompetent og derudover er han meget empatisk. Niels Jørgen har behandlet vores søn gennem mange år for sin ADHD og OCD. Niels Jørgen kunne det, som INGEN andre kunne, nemlig på 1 eller 2 konsultationer, at konstatere at at David havde ADHD. David er en solstrålehistorie i sig selv, er student, flyttet hjemmefra og skal igang med en videregående uddannelse:-)

Du er meget velkommen til at kommentere!